Útoky nožem a reakce na ně – část 1.

napsal dr. Tal Kvores (expert level 4)

Nůž je pravděpodobně nejčastěji používaným nástrojem v násilných a ne-vojenských konfrontacích. Vzhledem ke své dostupnosti a možnosti snadné koupě, to není až tak překvapující. Nože se běžně vyskytují v každé domácnosti, kancelářích a obchodech. Dalším faktorem, který dělá nůž jako jasnou volbu pro mnohé útočníky je jeho snadné přenášení, ukrytí a v neposlední řadě snadná použitelnost. Útočník v podstatě nepotřebuje žádný trénink k tomu, aby mohl nůž proti někomu použít.

Rozdíly mezi noži závisí na mnoha faktorech:

  • Velikost
  • Síla čepele
  • Tvar
  • Výrobní postupy a materiály použité při výrobě čepele
  • Váha

Tyto vlastnosti jsou většinou důležité především pro sběratele nožů, ale ne pro zločince nebo teroristy. Ostří, což je z hlediska útoku nejdůležitější část nože, může být keramická, nebo z různých kombinací kovů. Toto jsou velmi důležité vlastnosti, protože síla a velikost čepele a její výrobní proces, může rozhodovat o možném počtu útoků. Může to také hodně napovědět o úhlu a hloubce proniknutí do těla a dokonce o rytmu útoku.

Běžné způsoby útoků nožem a jeho držení

Mnozí z vás jistě znáte různé systémy zabívající se jak útočnými tak obrannými technikami s pomocí nože (filipínská escrima, Siok, Gurkha, ruská Systema a mnoho dalších).

Některé bojové techniky s nožem se učí u různých vojenských jednotek po celém světě, aby vojáci byly schopni použít nůž na bojišti. Statisticky však tito lidé představují relativně malou část útočníků v reálném životě.

Většina útočníků nemá výše zmíněné dovednosti a znalosti. Nemůžeme ovšem spoléhat na to, že útočník tyto dovednosti nemá. Neměli bychom tedy z jeho strany očekávat nějaké zaváhání a měli bychom být připraveni, že náš soupeř bude odhodlaný.

Vzhledem ke své dostupnosti je nůž používán u různých trestných činů, zločinů z vášně a samozřejmě teroristických útoků. Nejběžnější útoky nožem většinou nejsou žádné složité techniky ale poměrně jednoduché a nekomplikované typy útoků.

6-1024x379

Nejčastější typy útoků

  • kruhové útoky
  • přímé útoky
  • bodání
  • sekání

Samozřejmě všechny tyto typy útoků mhou být vedeny do různých částí těla a z různých směrů.

Kruhové útoky: (útoky zespodu nebo shora) jsou nejsilnějšími útoky, díky výraznému využití tělesné hmotnosti. U těchto útoků platí, že se zde zapojuje mnoho hlavních svalových skupin, které se podílejí na generování síly (ramenní svaly, hrudník, nohy, střed těla a velké zádové svaly).

Kruhové útoky shora: též nazývané jako “icepick” (bodání do ledu), obvykle prováděné směrem dolů, nebo mírně ze strany. Je to v podstatě univerzální útok, jelikož může být proveden ze stoje, z lehu, ze sedu nebo z kleku. Pokud se bavíme o situacích ve stoje, tak tyto útoky jsou zaměřeny především na horní části těla (krk, obličej, trup). Někdy mohou být tyto útoky vedeny horizontálně dovnitř, nebo ven, jako u úderů typu hammer (kladivo).

Kruhové útoky zespodu: též nazývané jako “orientální” typ útoku, jsou také velmi silné, jelikož jsou podporovány svaly zádovými, hýžďovými, kyčelními a svaly na nohou. Hlavním problémem tohoto typu útoku je, že může být stejně nebezpečný, pokud se provádí z dlouhé i krátké vzdálenosti. Útoky jsou zaměřeny především na spodní část trupu (břicho, ledviny, v některých případech i stehna).

Přímé bodání: tyto útoky nesou převážně horizontální přenos tělesné hmotnosti, a proto nejsou tak silné jako předchozí dva typy útoků. To ale umožňuje vyšší frekvenci útoků v porvonání z předchozími dvěma typy. Ve většině případů je tento typ útoku použit na stojící cíl. útoky mohou být vedeny v podstatě na jakoukoliv část těla.

Sekání: V porovnání s jinými útoky je tento typ útoku vzácný. V mnoha případech je tento typ útoku používán k neutralizaci obranné schopnosti bránící se osoby (řezání přes ruce, nohy, šlachy). V dalších případech jsou tyto typy útoků použity na určité části těla s vysokou vaskularizací (krk, obličej).

Všechy tyto útoky jsou samozřejmě nebezpečné. Statisticky je dáno, že průměrně sedmý až osmý útok nožem je smrtelný. Toto závisí samozřejmě na mnoha faktorech. Jedny z mnoha jsou například hloubka, místo a přesnost zásahu, odhodlání a duševní stav útočníka, typ nože (čepele).

Stejně tak hraje obrovskou roli čas, který uběhl než byla poskytnuta první pomoc.

V další části se budeme zabývat otázkou reakcí na útoky nožem.